IRC Sohbet nedir

IRC – nedir bu?

2.konuşmalar

Bu, devam eden bir çalışma girişidir. Aşamalı olarak güncellenmektedir. Yorumlar / öneriler / eklemeler memnuniyetle karşılandı.

IRC denen şey nedir?

IRC, kullanıcıların diğer kullanıcılarla ya da sadece bir başka kullanıcıya özel olarak kanallarda konuşmalarını sağlayan çok kullanıcılı bir sohbet sistemi olan Internet Real Chat’in kısaltmasıdır.

Bir kullanıcı bir ‘ağ’ içindeki diğer IRC sunucularına bağlı bir IRC ‘sunucusuna’ bağlanır. Kullanıcı daha sonra ağdaki herhangi bir kanalda ve ağa bağlı herhangi bir kullanıcıyla konuşabilir.

İlk olarak 1988’de JIXKO Oikarinen tarafından UNIX programının kullanıcılarına birbirleriyle ve UNIX sistemlerinin birbirleriyle konuşmasına izin veren UNIX programında yer alan “konuşma” nın yerine geçmiştir.

Bir IRC sunucusu nedir?

Bir IRC sunucusu, kullanıcılardan bağlantılara izin vermek ve mesajlarını tüm bağlı kullanıcılara ve ağdaki diğer sunuculara iletmek üzere yapılandırılmış bir bilgisayardır.

Her sunucu, sunucuya bağlanan tüm kullanıcıları kontrol eden IRCd (IRC deamon) adlı bir program çalıştırır. Bahmut  ve Ultimate  dahil olmak üzere IRC sunucu yazılımının birçok sürümü vardır .

Windows ‘da çalışan IRCd yazılımını elde edebilmek için büyük ağların tümü UNIX sunucularını kullanıyor. Çok büyük ağlar için en popüler işletim sistemi BSD wheras orta ölçekli ağlar Linux kullanıyor. Windows sunucularını açıkça güvenilmez olarak kabul ettikleri için yasaklarlar – IRC sunucuları yeniden başlatmadan aylarca çalıştırılabilir.

Bir sunucuya bağlanmak için standart komut / server servername portu, örneğin / server irc.mobilfm.net 6667.

Bir sunucu bir IRC ağı oluşturmak için diğer sunuculara bağlanabilir, ancak olması gerekmez – işlev görebilirler kendi başlarına oldukça iyi.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
148 okuma
15 Mart, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?