Aşk Nedir ?

AŞK NEDİR?

Aşkın tarifini kek tarifi gibi anlatmamı beklemeyin öncelikle. Aşk bu adı üstünde üç harf, bir kelime, tek hece… Tek heceli bir kelime fakat anlamı o kadar büyük ve derin ki… Tarif edilemez bir boyut yükleniyor haliyle. Genelde baş döndüren midede kelebek uçurtan bir şeymiş gibi nitelendirilir fakat olay aslında böyle değil. Sıkıntı şu, bazen aşk sanılan olay hislerdir. His adı üstünde. Aşk, bir his değildir. Aşk yapay bir gerçekliktir. Soyut ama gerçek. Düşünceden uzak, umutsuzluğa yakın. “Evlilik aşkı öldürüyor hocam.” Hayır, asla. Sana sözüm şudur ki sen aşık olmamışsın üstad.

Eğer olsaydın bu sözünden dolayı utanırdın. Aşk öyle bir şey ki sadece kadına yahut erkeğe duyulmaz. Evrendeki hatta evrende dahi olmayan şeye bile güdülebilir. Bir çocuk düşünelim kalbi saf, maksadı saf, içinde hin bulunmayandır o… Bu çocuğun oyuncak ayısına güdüsü aşktır işte. Tamamen safiyane, tamamen doğal. Koşulsuz şartsız sahiplenici ve koruyucu. Zaten aşkta bu hislerin doğrultusunda oluşmaz mı? Korumak, sahiplenmek, düşünmek, arzulamak, kıskanmak, özlemek, sevmek

Sevgi aşkı besler. Aşkta sevgiyi pekiştirir. Bu kısır döngü saygıyla nicelendirilir. Seven insan saygı duyar… Seven insan kıskanır fakat kısıtlamaz. Çünkü sevdiği, aşık olduğu insanın özgür olunca mutlu olacağını bilir ve aşık olduğu insanın mutluluğu kişiyi mutlu eder ve bundan haz duyar. İşte üstadın dediği gibi “Evlilik aşkı öldürüyor.” lafı da kısıtlamadan kaynaklanıyor. Sen özgürsün, özgürsün ki aşık oluyorsun. Bırak karşı tarafta özgür olsun ki, sana karşı olan aşkı hiç tükenmesin. Evet konu aşktı saptı, gitti..

Böylesine açıklanması güç bir enerjiyi anlatabilecek kelime yok. Aşkı anlatamazsın. Sadece yaşarsın. Çünkü parmak izi gibi aşkta kişiden kişiye değişir. Özeldir, özneldir aşk. Kısacası hayatta yaşanılması gereken en güzel ve özel şeydir aşk. Aşksız insan umutsuzluğa düşer ve körelir… Günümüz dünyasında bu jenerasyonda aşk yok, sevgi var deniyor. Ama aşk olmaz ise sevgi nasıl oluşacak ki? Kısacası aşık olan, aşık olanın halinden anlar. Aşk olunması güç fakat yaşanırken tapılan enerji. Kısacası aşk varoluşu en mükemmel en gizemli olan enerjisi ile mutluluğa hapseden muazzam bir şey…

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
147 okuma
9 Mart, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :
300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?