chat-cat-kedi

Kedi Egzotik (veya Exotic Shorthair) kısa saçlı Farsça olduğu; Oyuncak ayı gözleri ve kedi sevenlerinin sempatisini çeken çocuksu hava ile çok güzel bir kedi. Bu şirket ve Farsça heybet sevenler için mükemmel kedi, ama onun ceket bakımı çok zaman ayırmaya olamaz: aslında, ondan farklı olarak, elbisesinin kısa saçlı.

Bu kesinlikle kuşkusuz büyük bir avantajdır, özellikle tüy zamanlarında büyük bir avantaj: saçları evin her köşesine girmeyecektir. Egzotik sevecen ve kolay geçiyor, fakat bir oyuncak gibi davranılmaya ve manipüle edilmeye dayanamayacağını unutmamalıyız.

Egzotik Kedi’nin kökenleri
Egzotik cins kedi

Egzotik kedinin hikayesi eski değildir ve kökenleri “yapay”: yetmişlerin başında Amerika’da tesadüfen yaratılmıştır. Cins seçimi yaklaşık on yıl sürdü. Başlangıçta Persler ve Burmeses, daha sonra Persler ve Amerikan Shorthairs, ve nihayet Persler ve İngiliz Shorthairs eşleştirildi.

Her durumda, kısa saçlı, yuvarlak başlı ve canlı vücut kopyaları, bol, yünlü ve çok yumuşak kürklü, İran’ın yumuşak ifadesi ve morfolojik özellikleri olan bir kedi elde etmek için seçilir; ama kısa. Egzotik yaratma yolculuğu uzun ve zor olsa da, şimdi en büyük Amerikan kedisi olarak düşünülüyor. Cins 1967’de CFA hakimi (Cat Fanciers ‘Association) Jane Martinke’nin ilgisinden dolayı resmen tanınmıştı.

Ideal Chat kedi
Kedi Egzotikinin sağlam ve kompakt orta kısmı onu güçlü bir kedi yapar ancak çok çevik değildir. Sağlam ve orta büyüklükte, kısa ve dolu görünüyor. Kemik yapısı ağırdır, kas yapısı iyi gelişmiştir, göğsü ve geniş omuzları vardır.

Kafası, yuvarlak bir alınla dolu ve yuvarlaktı. Ağız namlu kısa ve geniş, iyi gelişmiş, yuvarlak yanaklar. Burnu kısa ve yuvarlak olan gözlerin hemen altına yerleştirilmiştir. Boyun çok sağlam ve kısa. Kulaklar küçük, iyi yayılmış, ucunda yuvarlatılmış ve içinde saç açısından zengin.

Gözler yuvarlak, çok geniş ve aralıklı; renk yoğun ve parlak olmalı. Bacaklar kısa, kuvvetli bir kemik yapısına sahipler ve birbirine paralel kıllar içeren yuvarlak, bükülmüş bacaklarla son buluyorlar. Kuyruk, vücuda orantılı olmasına rağmen kısadır ve çok bol bir saçla kaplıdır. Elbise bol, yoğun ve çok yumuşak.

Saç rengi
Egzotik kedinin giysisini karakterize eden renk çeşitleri ve tasarımlar Farsça’nınkiyle aynıdır. Gözler genellikle turuncu veya bakırdır, mavi gözlere hayran kalan beyaz kedi, yeşil gözlü, gümüş tabby, yeşil gözlü, şınchilla ve gölgeli gümüş hariç, gözler genellikle turuncu veya bakırdır. .

Karakter
Dikkatli bir seçim sayesinde Egzotik kedinin karakteri mümkün olduğunca evcil hale getirildi. Akıllı, samimi, meraklı ve tatlı. Farsça gibi o konfor ve huzur seviyor ama huzur ve canlılık anları alternatif, daha az kayıtsız ve daha aktif oldu: her zaman uyanık ve onun etrafında neler olup bittiğini, bütün hareketli nesnelerle oynar özenli , avcının içgüdüsünü en kesinlikle Atadan alıp, Birmanya’dan miras buluyor. O çok ayrılmış, azılıyorsun ve uzun zamandır dinlenmeyi seviyor.

bakım
Egzotik kedi çok hızlı büyüyen, utangaç ve çekingen biraz görünür, ancak onun yeni ana ve yeni evine alışmaya zorluklar yoktur. Bununla birlikte, ilk günlerde hayatımızı damızlık durumuna getiren alışkanlıkları, beslenme programlarını ve programlarını korumalı ve buna saygı göstermeliyiz.

Sonra alışkanlıklarda ve çevrede herhangi bir değişiklik yapmaz. Gözlerinize dikkat etmeniz gerekir: papatya veya suya batırılmış emici pamukla sık sık temizlenmelidir. Saç özel bir bakım gerektirmez; haftada bir veya iki kez fırçalayın. Sadece ilkbahar döneminde görülen tüy dökme periyodu esnasında fırçalama sıklığı arttırılmalıdır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
203 okuma
16 Ocak, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :
300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?