mIRC Sohbet

IRC ağına nasıl bağlanırım?

İlk önce hangi IRC ağının bağlanacağına karar vermelisiniz, bu noktada MobiLFm’de hemen hemen tam bir listeye sahip olmak isteyebilirsiniz .

Hangi ağa bağlanacağınıza karar verdikten sonra bir sunucu seçmeniz gerekiyor – bir tane bulmak için ağ web sitesine veya MobiLFm.Net ,te bakmalısınız. Genellikle irc.Mobilfm.net adresinden bir ağa bağlanabilir, ancak hiçbir garson yoktur ve bağlanabildiğinizden emin olmak için kontrol etmelisiniz. Tercihen iyi bir bağlantı sağladığınızdan emin olmak için size yakın bir sunucu kullanmalısınız, ancak isterseniz dünyanın diğer tarafındaki bir sunucuya bağlanabilirsiniz.

Bir sunucu seçtikten sonra, ona bağlanmak için bir istemciye ihtiyacınız vardır. Modifikasyonlar IRC istemcileri binlerce ve milyonlarca anlamıyla vardır mevcut. Müşteriniz, anladığı komutlarla birlikte bir sunucuya nasıl bağlanacağınız konusunda talimatlar verecektir.
Hangi IRC istemcisini kullanmalıyım?

En popüler IRC müşterisi, çok uzun zaman önce Khaled Mardam-Bey tarafından yazılan ve o zamandan beri sıkça güncellenen mIRC’dir. Oldukça basittir, ancak dilediğiniz şekilde özelleştirmenizi sağlayan çok güçlü bir betik dili vardır. Orada dev bir mIRC Script repositry olduğunu www.Mobilfm.net/mirc.rar ancak temel programa kullanılır kadar herhangi bir komut indirmek gerektiğini tavsiye edilir.

Ancak mIRC sadece Windows için kullanılabilir ve tüm gerçek insanlar Windows’u çok üstün Linux’un lehine kullanır ve böylece orada çalışan bir müşteriye ihtiyaç duyarlar. Benim kişisel favorim mirc’tır fakat yine birçok seçenek vardır ve neredeyse tüm Linux dağıtımları bir IRC istemcisi ile birlikte gönderilir – Mandrake’de buna Ksirc denir.
IRC kanalları

IRC’de birçok kanal var ve hangisinin konuşulacağına karar vermeniz gerekiyor. Ağa bağlandıktan sonra kanalların tam listesini almak için / list yazabilirsiniz. Bu, büyük ağlarda yapılacak çok kötü bir şeydir çünkü kanal listesi, kablemodemde bile iletmek için birkaç dakikanın geçebileceği kadar büyük olabilir. Bunun yerine, arama kelimenizi içeren tüm kanalların bir listesini verecek olan arama kelimesini / listesini kullanmalısınız.

Hangi kanala katılmak istediğinize karar verdikten sonra oraya gitmek ve sohbet etmeye başlamak için #kanal isim yazıp / katılabilirsiniz!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
131 okuma
15 Mart, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?