Mobile Chat

Hepimiz bu adam gibi birisini tanıyoruz – dinlemeden konuşabilen, söyleyeceklerini düşündüklerini düşünen insanlar, kendileri için olduğu kadar herkese de büyüleyici geliyor ve dinlemenin önemli bir parçası olduğunu anlamıyorlar. iletişim kurmak ve başkalarına bağlanmak.

Bu insanları kılan nedir? Onlar hakkında ne yapabiliriz? Ve belki daha da önemlisi, sen ne sen ne yapabilirim eğer olmak bunlardan biri?

Konuşmak, bizim yaptığımız şeylerin bir parçasıdır. “Ne Bizi hayvanlardan ayıran başka insanların dinleyebilirsiniz gerçektir rüyalar , korkular, sevinçleri, acıları, arzuları ve yenilgilerden-ve onlar da bizimkine dinleyebilirsiniz”

Ama çok fazla konuşanlar, bu dengeyi elde edemiyorlar. Niye ya? PT’deki meslektaşlarımın bir kısmı, bazılarımızın başkalarını dinlemesine ya da kendimize karşı duydukları zorluk hakkında yazmışlardır.

“Dinleme karmaşık işitsel işlem gerektirir Her Üniverste Çok küçük bir çocuğun bile bir robin şarkısı ve bir polis sireninin seslerine farklı tepki göstermesinin nedenlerinden biri olan Ellis’e göre, otomatik olarak dinleme kapasitesini geliştiriyoruz. Ayrıca öğrenmede bir araçtır. Konuşmak kadar çok insan gibi görünüyor Belki de bu yüzden son yarı karmaşık işitsel sinyalleri işleme yeteneği yeteneğimizi önemli bir faktör olduğunu söylüyor öğrenmek-açıklıyor de bize daha fazla ilişkilidir öğrenme zorluğu vardır. Bu, durmadan konuşan tüm insanların başkalarına derinden bağlı olmadıkları anlamına gelmez. Ancak, dinleyicilerindeki farklı ruh hallerini ve tepkileri tanımasını zorlaştırıyor gibi görünüyor.

En iyi iletişimde, konuşma ve dinleme, konuşmanın kim olduğu ve karşılıklı saygıya dayanan ve birbirlerinin duygularını önemseyen dinleyici olanların paylaşımı arasında bir çeşit verim ve alma vardır. Çok fazla konuşabilen bazı insanlar, bu etkileşimli ritime katılamazlar, umursamadıkları için değil, başka bir kişiyi dinlerken ortaya çıkabilecek duyguları tolere edemezler. Aslında, bir terapist olarak çalışmamın seyrinde, pek çok durmak bilmeyen konuşmacının aslında, ne hissettiklerini bilmelerini engellemek için sözlerini kullandığını fark ettim.

Bu, MobiL Chat* ile olan, iki küçük çocuğu olan, akıllı, eklemli bir adam oldu. Karısı onu terk etmekle tehdit ediyordu, çünkü onun umurunda ya da onu anlamadı. Sohbet, iki seansta, neredeyse nefesini kesmeden, konuşmayı kesmeden ve nasıl hissettiğini sormadan önce konuştu. Gözleri gözyaşları ile doluydu ve cevapladığı gibi sesi kırıldı, “Bana bunu sormayacağınızı umuyordum. Nasıl hissettiğimi hissetmek istemiyorum. Nasıl hissettiğimi düşünmek istemiyorum. Hissetmek istemiyorum. ”

Mobil’e, karısının boşanma istemesine yol açan sorunun bir parçası olabileceğini düşündüğünü sordum . Başını salladı ve dedi ki, “Kendimi uzun bir süre boyunca hiçbir şey hissetmeme izin veremedim. Bir şey hissetmediğimi düşünüyor. Bu gerçekten çok fazla hissetme tehlikesinde olduğum için. ”

Bir Chat kafasındaki çiviye çarpmıştı. Bazı insanlar kendileri hakkında konuşurlar çünkü onlar gerçekten bildikleri herkesten daha ilginç olduklarını düşünürler. Ama Chat gibi birçok insan kendi hislerine boğuluyor ve konuşarak onları itiyor. Her iki şekilde de, bu monologlar, MobilFm’in tarif ettiği, bizi diğer insanlara daha da yaklaştırdığı bir tür hikaye anlatımının tersidir. Ve bu tür konuşmaların her ikisi de, bir kişinin duygularını başka bir şekilde yönetmeyi öğrenmesini zorlaştırır.

Öyleyse, çok fazla konuşan bir meslektaş, arkadaş ya da sevilen biri tarafından sorunlu olursanız ne yapabilirsiniz? İşte size yardımcı olabilecek beş basit öneri:

Öncelikle dinleyin, ama çok uzun sürmez. Dinlerken, bu kişinin iletişim kurmaya çalıştığı şeyi kendiniz için formüle etmeye çalışın: Takdir edilmek isteyenler mi? Onların kafalarından çıkamayacakları bir düşünce mi? Yönetemedikleri bir duygu? (PT meslektaşım Gizemli’in müthiş blogu, çok uzun süre dinlemeyi sevdiğini görün.)

Bir süre dinledikten ve neyi anlamaya çalıştıklarını formüle ettikten sonra, eğer onları keserseniz çok korkacaklarını sorun. “Hayır, hayır, ben çok fazla konuşuyorum, devam edersiniz” diyebilirler. (Bu gerçeği kibarlıktan mahrum bırakmayın, her ikinize de dikkatinizi dağıtır). Ben sadece bu düşünceyi tamamla, ”gibi bir şeyle yavaşça cevap ver,“ Oh, bitirdiğini düşündüm. Söylemiş olduğum şeyi size söyleyebilir miyim? ”(Tabii ki, bazı insanlar hala kendi yollarını söylemelidirler. Bırakın, bir seçiminiz olmayacak, ama sonra hareket etmeye başlar başlamaz onları durdurun. başka bir şeye.)

Ara verdiğinde, söylediklerini duyduğun şey hakkında bir şeyler söylemeye hazır ol. Derin bir psikolojik açıklama için gitme. Basit ve önemli bir şey, ama mümkünse, onlar hakkında olumlu bir şey yansıtan bir şey. Sizinle konuşmaya başlarlarsa şaşmayın, birçok insan eleştirmekten korktukları için herkesle konuşurlar. Tekrar, “Bekle, şimdi düşüncemi bitirmek istiyorum” deyin ve sonra onlar hakkında ne söyleyeceğinizi söyleyin.

Onlar hakkında yorum yapmaktan vazgeçme. Ne yaşadıklarını anladığınızı onaylayan kendi deneyiminizi ekleyin. Bir bellek benzer bir olayın da benzer bir duygu, size kendi deneyimlerini paylaşmak için bir şans verir ama onlarınki bağlayabiliriz komik bir hikaye-şey.

Çok uzun sürdüğünde konuşmayı durdurun. Gerçekten dinlediğinizden daha fazla zaman ayırmaktan (ve vermek istediğinizden daha fazla) gerçekten üzgün olduğunuzu söylemek zor değil, fakat yapmanız gereken bir iş var. Bu konuşmaya daha sonra devam etmeliyim. Ve eğer daha sonra sohbete devam etmek için gelen insanlardan biriyse, “Hayır, özür dilerim, şu an meşgulüm” diyorsunuz, çünkü son olarak kendi sınırlarınızı koruma hakkına sahipsiniz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
87 okuma
31 Temmuz, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?