Sağlıklı Hamilelik

Hamilelik: Sağlıklı Hamilelik

Hamilelik sırasında bazı fiziksel değişiklikler ve rahatsızlıklar sırt ağrısı, abdominal rahatsızlık ve meme değişimlerini içerir. Bu belge, bu tür rahatsızlıklar ve değişimlerle başa çıkmanın yollarını tartışmaktadır.
Vücudunuz hamilelik sırasında sürekli değişecek, bu da bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bazı rahatsızlıklar, hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkabilir, diğerleri ise yalnızca doğumunuza yaklaştıkça ortaya çıkar. Diğer rahatsızlıklar erken ortaya çıkabilir ve sonra gider, sadece daha sonra tekrar gelmek için. Bu normaldir ve genellikle bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez.

En yaygın rahatsızlıklardan ve bunları hafifletme yollarından bazıları bu broşürde açıklanmıştır. Her kadının hamileliği benzersizdir ve bu rahatsızlıkların bazıları sizi etkilemeyebilir. Rahatsızlıklarınızla ilgili endişelerinizi sağlık uzmanınızla görüşün. Hamilelik rahatsızlıklarına yardımcı olmak için reçetesiz ilaçlar için “İlaç Rehberi” bölümüne bakınız.

Karın ağrısı veya rahatsızlık
rahatsızlık

Keskin, karnınızın her iki tarafındaki ateş ağrıları, büyüyen uterusunuzu destekleyen germe dokusundan kaynaklanabilir. Bu ağrıları aynı zamanda uyluğunuzu ve bacağınıza da gidebilir.

Yuvarlak ligament ağrı
rahatsızlık

En sık ikinci trimesterde görülür. Bir tarafta ya da her ikisinde de karın veya kalça bölgesindeki keskin ağrı kasık bölgesine uzanabilir. Yuvarlak ligament ağrı gebeliğin normal bir parçası olarak kabul edilir.

Kas sıkılaştırma
rahatsızlık

Rahiminizdeki kaslar, gebeliğin dördüncü ayında kontraktür (sıkılır). Düzensiz, sık olmayan kasılmalar Braxton Hicks kasılmaları denir.

öneriler

Masaj yapmayı dene.
Yeterli sıvı aldığınızdan emin olun.
Rahat oluncaya kadar pozisyonunuzu veya aktivitenizi değiştirin. Keskin dönüşlerden veya hareketlerden kaçının.
Karnınızda ani bir ağrı varsa, gerginliği hafifletmek ve dokuyu gevşetmek için ağrı noktasına doğru bükün.
Sıcak su şişesi veya ısıtma pedi uygulayın veya sıcak bir banyo veya duş alın.
Dinlenme.
Ağrınız şiddetli veya sabit ise ya da 36 haftadan daha kısa bir süre hamile kalıyorsanız ve doğum öncesi emeği belirtiyorsanız (aşağıda listelenmiştir) sağlık uzmanınıza başvurun .

Pre-term (prematüre) emeğin belirtileri :

Bir saat içinde 4 ila 6 kasılma (rahimdeki kasların sıkışması, rahatsızlık veya alt karın bölgesinde ağrının azalması) .
Sırt veya alt karın bölgesinde düzenli sıkma veya ağrı.
Pelvis veya vajinada basınç.
Adet gibi kramplar.
Kanama.
Sıvı kaçağı.
Mide bulantısı, kusma ve ishal gibi grip benzeri semptomlar.
backaches
rahatsızlık

Sırt ağzalarına genellikle sırt kaslarına uygulanan gerginlik, hormon seviyelerini değiştirme ve postürünüzdeki değişiklikler neden olur.

öneriler

Düşük topuklu ayakkabılar giyiniz (ancak düz değil).
Ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının.
Beline eğilmekten ziyade bir şeyler toplarken dizlerinizi bükün.
Ayaklarınız üzerinde uzun süre durmayın. Uzun süre ayakta durmanız gerekirse, destek için bir ayağını bir tabure veya kutuya yerleştirin.
İyi bir sırt desteğine sahip bir sandalyeye oturun veya alt sırtınızın arkasına küçük bir yastık yerleştirin. Ayrıca ayaklarınızı bir footrest veya dışkı üzerine yerleştirin.
Destek için bacaklarınız arasında bir yastık ile sol veya sağ tarafta uyuyun.
Sıcak su şişesi veya ısıtma pedi uygulayın, sıcak bir banyo ya da duş alın ya da masaj yapmayı deneyin.
Sırt kaslarınızı güçlendirmek ve ağrıyı hafifletmek için sağlık uzmanınızın önerdiği şekilde egzersiz yapın.
Fiziksel bir terapiste bakın veya düşük bel ve pelvik ağrı paylaşımlı tıbbi randevuya (SMA) katılın. Sağlayıcınız sizi yönlendirebilir.
İyi duruş koruyun. Ayakta durmak sırtınızın üzerindeki gerginliği kolaylaştıracaktır.
Karnınızda dolaşan ve sırtınızı veya konumunu değiştirdikten sonra 1 saat içinde kaybolmayan düşük bir sırt ağınız varsa , sağlık uzmanınıza başvurun. Bu erken doğum eyleminin bir işareti olabilir.[ oku]

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
147 okuma
14 Mart, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?