Sohbette IRc Nedir

Sohbette IRC ağı nedir?

Bir IRC ağı, birbirine bağlı bir sunucu topluluğudur. Ağa bağlı her kullanıcı, hangi sunucuyu kullanıyorsa kullansın ağa bağlı diğer kullanıcıları görebilir.

Bir sunucuyu bir ağa bağlamanın avantajları arasında, kullanıcılara daha hızlı ve daha kararlı bağlantılara izin vermek ve aynı zamanda bir ağa bağlanabilen kullanıcı sayısını artırmak için kullanıcılara daha yerel bir sunucu sağlamak bulunmaktadır. Tek bir sunucu birkaç yüz binden fazla binden fazla kullanıcıya kadar her şeyi alabiliyor ve en büyük ağların herhangi bir zamanda bunları kullanan 200.000’den fazla kişi var.

MobiLFm de, dünyadaki neredeyse tüm IRC şebekeleri hakkında istatistik sağlar, Burda servis hakkında bilgi bulabilir veya MobiLFm.net Web Sitesinede doğrudan gidebilirsiniz .
Ağı kim yönetiyor?

IRC ağları neredeyse her zaman yöneticilerin ve işlerin kategorilerine girme eğiliminde olan gönüllüler tarafından yönetilmektedir. Çok büyük ağlardaki ağlar, genellikle şirketlerin sahip oldukları yüksek bant genişliği taleplerine sahipler, ancak yine de gönüllü çalışanlar olma eğilimindedirler.
Yöneticiler

Bir yönetici (veya sunucu yöneticisi) sunucuyu çalıştıran kişidir. Sunucu yöneticileri, bir sunucu için kurallar koymanın yanı sıra bir sunucu için kurallar belirler.

Sunucu yöneticileri genellikle yeni bir sunucuya bağlanma kararları gibi ağ sorunlarında da oy kullanırlar.
operler

Bir oper (ya da bazen IRCop olarak adlandırılan IRC operatörü), sunucunun çalışmasına yardımcı olmak için bir sunucu yöneticisi tarafından atanan bir kişidir.

Esasen, sunucunun yıkıcı kullanıcıları kaldırarak ve soruları yanıtlayarak kullanıcılara sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan ALpeR.

Bir IRCop sunucu konfigürasyonunda bir O satırı ile listelenir – sunucunun bir IRCop olduğunu söyleyen satır O ile başlar: ardından sunucuyu çalıştıran IRCd’ye bağlı olarak çeşitli ayrıntılar.

Bir IRCop olmak, çok fazla zaman ve sabır gerektirir, çünkü sadece bir sunucu yöneticisi tarafından davet edilerek alabilirsiniz. Onları tanımanıza ve onlara, sadece bir laminat tarafından işlenen bir kardinal suç olduğu için bir O hattına sahip olmak istediğinizi ima etmeden güvenilir olduğunuzu göstermelisiniz. Zaten diğer IRCops veya sunucu yöneticisi bilmiyorsanız, neredeyse imkansız olabilir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
121 okuma
15 Mart, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?